Задна раменна преса с щанга |
||
Задната преса се разглежда основно като движение за задната делговидна глава. Всъщност то въздейства най-вече (70-80%) върху трапецовидния мускул. Тъй като се съчетава и с други раменни преси , а също така въздействат и върху делтовидния мускул (задната му глава) ще го включим в комплекса от упражнения за раменната област.
Опасността от получаване на вътрешни травми е голяма, защото връзките и сухожилията са разтегнати до крайност и по този начин са силно уязвими и податливи на скъсване. Това упражнение крие опасност и от получаване на външни травми , защото мускулите са много слаби. Те не могат да окажат необходимата опора понеже и връзките и сухожилията са също в най-слабото си положение. Ако усетите и намек от мускулна умора, мускулите ви ще започнат да треперят и да реагират неравномерно.
Изнасяне напред на лактите
За да вземем предпазни мерки, трябва да изпълняваме най-напрел задна раменна бенч преса. Тя дава възможност да се постави щангата в безопасно изходно положение. Снемането на щангата след завършването на серията е също по-лесно. При нея не е трудно да се върне щангата обратно на стойките. Ако не използваме задна бенч преса, трябва да изнесем тежестта над главата си и да завършим ексцентричната контракция пред гърди.
Проблеми с използването на обикновена лежанка
Ако няма задна облегалка, съществува опасност да наведем главата повече отколкото трябва. Това може да предизвика извиване на гърба и травми в поясната област и в най-добрия случай да намали ефективността на упражнението. Препоръчваме ви да използвате специалния уред за това, а не да импровизирате. Някои спортисти смятат, че могат да изпълняват задна раменна преса от стоеж, но това може да се окаже много опасно. Съветвам ви да не го правите.
Използвайте партньор
Както споменахме в описанието на движението изходното положение разтяга мускулните връзки исухожилия до крайност. Натискът върху делтовидните мускули и опорните връзки и сухожилия е огромен. Едно рязко упражнение може да увеличи опасността от травми. Партньорът трябва да е в стояние да подпомага вдигането и да намали рязкото натоварване на тази област. Освен това ако спортистът усети умора в рамената, партньорът може да му помогне и да вдигне тежестта. Ако факторът умора е толкова голям, не мускулите започват да реагират спорадично, партньорът може да помогне да се свали тежестта надолу и така да окаже безценна подкрепа в така често пренебрегваната ексцентрична фаза. Спортист, който се опитва да спусне тежестта докато мускулите му изпращат откъслечни импулси поради умора, се излага на риска да остави контрола над движението на силите на земното притегляне. Тогава тежестта преминава пo-бързо отколкото трябва през амплитудата на движение и излага трениращия на голяма опасност. Присъствието на надежден партньор елиминира точно този риск. Освен това внимателният партньор може да преведе тежестта през амплитудата на движение, ако спортистът се отклони от желаната посока.
|
||